جستجو

ژانرهای سینمایی – بخش اول

highnoon

فیلم های ژانری به زبان ساده ، فیلم های تجاری بلندی اند که از راه تکرار و تنوع بخشی ، داستان هایی آشنا را با شخصیت هایی آشنا و موقعیت هایی آشنا تعریف می کنند. سینمای مردم پسند اغلب از فیلم های ژانری تشکیل شده است . همان نوع فیلم هایی که بیشترمان تماشا می کنیم ، چه در سالن های سینما و چه در منزل . فیلم های ژانری در طول تاریخ سینما بدنه ی اصلی کنش فیلم سازی را تشکیل داده اند ، چه در هالیوود و چه در سینما های ملی سراسر جهان.

با این همه گر چه فیلم های ژانری را معادل سینمای عامه پسند و متضاد با سینمای هنری و سینمای تجربی ، می دانند اما این تمایز در حقیقت اینقدر هم روشن نیست. فیلم های مهم اما متفاوت کارگردانان سینمای هنری همچون ژان لوک گدار ، اینگمار برگمان ، و راینر ورنر فاسبیندر با برخی عناصر ژانری در آمیخته اند. دیوید بوردول به شکلی متقاعد کننده نشان داده است که سینمای هنری خود نوعی ژانر است ، با قراردادها و شیوه های بیانی خاص خود ، و فیلم های ژانری آمریکایی مثل آثار رابرت آلتمن و فرانسیس فورد کاپولا ، این عناصر را در خود جذب کرده اند.

سینمای عامه پسند تقریباً به طور کامل بر طبق طبقه بندی های ژانری مرتب شده است :

علمی – تخیلی ، وحشت ، حادثه ای ، هرزه نگاری ، کمدی های عاشقانه ، و از این قبیل. ایده ی ژانر بر تمام جنبه های سینمای عامه پسند از تولید تا مصرف تاثیر می گذارد. از جزئیات تبلیغات سینمایی در رسانه های جمعی مختلف گرفته تا جدول پخش برنامه های تلویزیونی یا دسته بندی نوارها و دی وی دی ها در بازلر کرایه فیلم. حضور فراگیر ژانرها در فرهنگ عامه پسند وقتی روشن می شود که در نظر بگیریم خود این کلمه همزمان به حالتی خاص از تولید فیلم نیز اشاره می کند که اغلب با نظام استودویی سینمای کلاسیک هالیوود برابر گرفته می شود ، راهنمای مصرف ساده که آن نوع حس لذتی را به مخاطبان می دهد که از فیلم مفروض انتظار می رود ، و نیز مفهومی نقادانه  ، ابزاری برای ایجاد نوعی طبقه بندی فیلم های عامه پسند و درک روابط پیچیده میان سینمای عامه پسند و فرهنگ توده.

بری کیت گرانت

ترجمه شیوا مقانلو

دیدگاه خود را بیان کنیدتصوير من

سینا نوری ... یه دیوونه ی سینما ... اول فیلمنامه نویس و ایده پرداز دوم فیلمساز ... از تموم هدف هایی که توی زندگیش داره سینما تنها هدفیه توو زندگیش که بهش ایمان داره و زندگیش رو وقفش کرده ...

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.

طراحي شده توسط سینانوری - میزبانی وِب توسط گــُزگـا