جستجو

میزانسن اصطلاح مبهم سینما

1

میزانسن اصطلاحی فرانسوی است به معنای به صحنه آوردن یک کنش و نخستین بار در تئاتر مورد استفاده قرار گرفت و سپس وارد سینما شد . اما میزانسن در سینما شامل چه جنبه هایی است ؟ معمولاً چهار جنبه ی کلی برای میزانسن در نظر گرفته شده است : صحنه آرایی ، نورپردازی ، لباس و چهره پردازی و حالات و حرکات بازیگر .

اما میزانسن محدود به این جنبه ها نیست . عده ای از نظریه پردازان سینما مفهوم میزانسن را با مفهوم سینما یکسان می دانند و معتقدند که میزانسن ، همان سینما است .

میزانسن چیست ؟ اگر بخواهیم تعریف دقیقی از میزانسن ارائه کنیم باید بگوییم هر تکنیک و ابزاری که کارگردان می تواند با استفاده از آن ایده و افکار خود را بیان کند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزانسن را نمی توان تنها محدود به همین چهار جنبه دانست و طیف وسیعی از ابزارها وجود دارند که با استفاده از آنها می توانیم ایده ی خود را بیان کنیم . به عنوان مثال کادر بندی و قابی که انتخاب می کنیم از جنبه های میزانسن است . حرکت دوربین ، زاویه و ارتفاع دوربین و فاصله ی آن با سوژه ، همگی می توانند م را در بیان کردن افکارمان یاری رسانند بنابراین جنبه هایی از میزانسن محسوب می شوند . مثلاً در یک صحنه با استفاده از یک نمای  long shot  یا  close up  می توان مفهوم موضوع را روشنتر ساخت .

گاهی در یک صحنه برای انتقال احساس و ایده از موسیقی استفاده می کنیم ، بنابراین موسیقی هم یکی از جنبه های میزانسن است .

بحث فقط محدود به پروسه ی فیلمبرداری نمی شود . یکی از مهمترین مراحل که ابزار بسیار مناسبی برای بیان ایده و فکر فیلم محسوب می شود تدوین است . در مرحله ی تدوین با تغییراتی که در تصویر ایجاد می کنیم ، آنها را در جهت ایده و افکارمان پیش می بریم . به عن.ان مثال می توانیم با سریع تر یا کندتر کردن نماها و ریتم کلی فیلم ، آن را در جهت مقصودمان پیش ببریم . بنابراین تدوین یکی از مهمترین جنبه های میزانسن است . بدین ترتیب صدا هم می تواند یکی از جنبه های میزانسن باشد .

بنابرناین باید این نکته را به یاد داشته باشیم که هر تکنیک و ابزاری را که با استفاده از آن بتوانیم فکر و ایده ی خودمان را بیان کنیم جزئی از میزانسن محسوب می شود . صحنه آرائئ ، نورپردازی ، صدابرداری ، فیلمبرداری ، تدوین و …

در اینجا سوالی اساسی مطرح می شود که با این تفاسیر آیا می توان فیلمنامه را نیز جزئی از میزانسن دانست یا خیر ؟ همانطور که می دانیم فیلمنامه داستانی است که با تصویر بیان می شود . در میزانسن با توجه به معنای لغوی آن ، کنش به صحنه آورده می شود در صورتی که در فیلمنامه کنش بر روی کاغذ نوشته می شود . با وجود تمام این تفاوت ها شروع طرح مناسبی برای میزانسن است و نقش اساسی در آن دارد .

برچسب ها : ,,,,

دیدگاه خود را بیان کنیدتصوير من

سینا نوری ... یه دیوونه ی سینما ... اول فیلمنامه نویس و ایده پرداز دوم فیلمساز ... از تموم هدف هایی که توی زندگیش داره سینما تنها هدفیه توو زندگیش که بهش ایمان داره و زندگیش رو وقفش کرده ...

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.

طراحي شده توسط سینانوری - میزبانی وِب توسط گــُزگـا