جستجو

فرم در برابر محتوا

cin1

مردم اغلب چنین فکر می کنند که فرم به عنوان یک مفهوم در مقابل آن چیزی است که محتوا خوانده می شود . از این فرض چنین بر می آید که یک شعر یا یک قطعه موسیقی یا یک فیلم مثل یک کوزه است که قواره ی خارجی یعنی کوزه حاوی چیزی است که می توانست در یک فنجان یا سطل هم جا بگیرد . بر اساس این فرض ، فرم اهمیتی کمتر از آنچه که فرضاً محتوای آن است خواهد داشت .

ما این فرض را قبول نداریم . اگر فرم آن سیستم کلی است که بیننده به فیلم منتسب می کند ، دیگر درون یا بیرونی وجود نخواهد داشت . هر جزء متشکله به عنوان بخشی از الگوی فراگیری که ادراک می شود ، کارکرد دارد . بنابراین خیلی چیزها را که بعضیها محتوا تلقی می کنند ، ما به مثابه عناصر فرمال در نظر می گیریم . از نظر ما موضوع و مفاهیم انتزاعی همه در سیستم کلی اثر هنری حل می شوند . آنها ممکن است ما را به طرح انتظارات خاص یا استنباطهای خاص سوق دهند . مخاطب این عناصر را به یکدیگر مربوط می کند و آنها را به کنش و واکنشی پویا وا می دارد . در نتیجه موضوع و مفاهیم تا حدودی متفاوت می شوند از آنچه که در خارج از اثر هنری بودند .

مثلاً یک موضوع تاریخی ، مثل جنگ داخلی آمریکا را در نظر بگیرید . می توان جنگ داخلی واقعی آمریکا را مورد مطالعه قرار داد و درباره علل و پیامدهای آن بحث و جدل کرد . ولی در فیلمی مثل تولد یک ملت اثر دیوید وارک گریفیث ، جنگ داخلی یک محتوای خنثی نیست بلکه وارد روابط با سایر عناصر فیلم یعنی داستان دو خانواده ، افکار سیاسی درباره بازسازی ، و سبک حماسی فیلم در صحنه های نبرد می شود . فرم فیلم گریفیث شامل عناصری است که جنگ داخلی را به طریقی هماهنگ با سایر عناصر فیلم نمایش می دهند . در فیلم دیگری از فیلمسازی دیگر ، ممکن است همین موضوع یعنی جنگ داخلی مورد استفاده قرار بگیرد ،  ولی در آنجا همین مضمون در یک سیستم فرمال ِ متفاوت نقش متفاوتی بازی خواهد کرد . در فیلم بر باد رفته ، جنگ داخلی به مثابه محملی برای عشق قهرمان زن عملکرد دارد . ولی در خوب ، بد ، زشت ، جنگ به سه مرد کلبی مسلک در جستجویشان برای طلا کمک می کند . بدین ترتیب موضوع توسط ملاط فرمیِ فیلم و ادراک ما از آن قوام می گیرد .  

 

دیدگاه خود را بیان کنیدتصوير من

سینا نوری ... یه دیوونه ی سینما ... اول فیلمنامه نویس و ایده پرداز دوم فیلمساز ... از تموم هدف هایی که توی زندگیش داره سینما تنها هدفیه توو زندگیش که بهش ایمان داره و زندگیش رو وقفش کرده ...

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.

طراحي شده توسط سینانوری - میزبانی وِب توسط گــُزگـا