جستجو

عرض ارادت به مردی که زیاد می دانست !

Alfred-Hitchcock-poem

یک پرسش غیر ممکن ! شاخص ترین لحظه های فیلم های هیچکاک از نظر شما ؟ پاسخ دادن به این سوال همانقدر سخت است که بخواهیم در مورد هیچکاک ، استاد تعلیق سینما چند خطی بنویسیم .

او در پنجاه سال فعالیت هنری اش در حدود پنجاه و سه فیلم سینمایی و تلویزیونی ساخت . مردی باهوش ، شوخ و بازیگوشی که تاثیرش را بر همه کس و همه جا به صورت پرباری برجا گذاشته است . میراثی که هیچکاک برای سینما باقی گذاشت تا آخرین نفسهای سینما همراه آن خواهد بود .

او همیشه در فیلم هایش تحت تاثیر اکسپرسیونیسم بود و این را در همان اولین موفقیت سینمایی اش یعنی فیلم مستاجر نشان داد . شاید شروع هیچکاک را بتوان از اولین فیلم ناطق انگلیسی اش حق السکوت دانست  و پس از آن با یک سری فیلم های تعلیقی به اوج هنرش رسید .

اگر برای نقد هیچکاک سراغ نقد تماتیک برویم به موفقیت های بزرگی دست پیدا میکنیم زیرا هیچکاک در تمامی آثارش مضمونی را انتخاب کرده است که با دیدن چند فیلم از او بعد از آن هر فیلمی که از او ببینیم چشم بسته می توانیم بگوییم که هیچکاکی است . از این لحاظ هیچکاک را می توان مولف ترین کارگردان تاریخ سینما دانست . ژان لوک گدار درباره ی هیچکاک می نویسد : هیچکاک قدرت خود را در تصویر سازی و تداوم تصویر ها به همه – تماشاگر و منتقد – ثابت کرد با هیچکاک مردم با خوشحالی در می یافتند که سینما همچنان نیروی شگفت انگیزی دارد که هیچ چیز با آن برابری نمی کند و هنوز سینمایی هست که هنر مردمی به معنای واقعی باشد و به آن اطمینان می بخشد .

در مورد استاد سینما بسیار می توان سخن گفت و کتاب ها نوشت اما برگردیم به همان پرسش غیر ممکن اول !

انتخاب صحنه ی مورد علاقه ام از آثار هیچکاک واقعاً طاقت فرساست اما تا جایی که می توانم سعی می کنم به سراغ صحنه هایی که مرا مسخ خود کرده اند بروم . یکی از بهترین فیلم های هیچکاک از نظر من از لحاظ تکنیکی طناب است . تجربه ای استثنایی در استفاده از تکنیک برداشت بلند در سینما و همیشه علاقه دارم که در آینده در کارهایم فیلمی بسازم که فقط یک برداشت بلند باشد و آن را به استاد سینما ، آلفرد هیچکاک تقدیم کنم .

سایه ی یک شک محبوب ترین فیلم جنایی من از میان آثار هیچکاک است . صحنه ای که جوزف کاتن جنایتش بر ملا می شود برای من تاثیرگذارترین صحنه ی جنایی هیچکاکی است .

اگر بخواهیم از میان آثار او فیلمی را انتخاب کنیم که بیش از بقیه ی کارهای او هیچکاکی باشد بدون شک باید به سراغ روانی برویم . فیلم سرشار از شاخص ترین لحظه های هیچکاکی است . صحنه ی مواجه ی جنت لی با افسر پلیس را شاید بتوان تهدید آمیزترین صحنه ها دانست و ریشه ی اینکه همیشه در فیلم های هیچکاک حضور پلیس بسیار تهدید آمیز و با ترس همراه است را می توان در ترسی که هیچکاک همیشه از پلیس داشت دانست. هیچکاک به خاطر همین ترسش هیچگاه گواهینامه ی رانندگی نگرفت .

روانی فیلم عجیبی است . شاید جز معدود فیلم هایی باشد که ما هم با قهرمان زن  و هم با قهرمان مرد فیلم همذات پنداری می کنیم . ما همواره در فیلم خود را همراه ماریون می بینیم و درست موقعی همذات پنداریمان کامل می شود بدون هیچ مقدمه ای ماریون در حمام متل بیتز به بدترین شکل ممکن به قتل می رسد . پس از مرگ قهرمانمان ما نا امیدانه به دنبال قهرمان دیگری می گردیم و آن چه کسی بهتر از نورمن بیتز ؟! چقدر عجیب است که هیچکاک ما را به راحتی شریک جرم او می کند …

صحنه های شاخص هیچکاک را در دیگر اثر جاودانه اش یعنی سرگیجه نیز به وفور می توان یافت مخصوصاً صحنه ی بالا رفتن جیمز استوارت از از پله ها که بسیار مرا تحت تاثیر قرار می دهد . آن نمای مشهور ۳۶۰ درجه بوسه فیلم نیز شاهکار هیچکاک است . و پایان فیلم که همیشه مرا ناراحت می کند وقتی که جیمز استوارت در بالای برج کلیسا است و به پایین نگاه می کند و به سرعت تصویر محو شده و فیلم به پایان می رسد . هیچکاک همیشه می خواهد ما را نا مطمئن به اتفاقات زندگی باقی بگذارد .

تمام صحنه های پنجره ی عقبی برای من هیچکاکی و شاخص هستند .

از صحنه های شاخص هیچکاکی بی نهایت می توان سخن گفت اما محبوب ترین صحنه های من که در اکثر فیلم های هیچکاک وجود دارد حضور کوتاه استاد سینما در فیلم هایش است که همیشه با شوخ طبعی همراه است به خصوص حضورش در تبلیغ فیلم طناب برای کاهش وزن است .

تمام سینماگران به نوعی خود را مدیون هیچکاک می دانند .

ارادتمندیم آقای گرد و قلمبه !

برچسب ها : ,,,

دیدگاه خود را بیان کنیدتصوير من

سینا نوری ... یه دیوونه ی سینما ... اول فیلمنامه نویس و ایده پرداز دوم فیلمساز ... از تموم هدف هایی که توی زندگیش داره سینما تنها هدفیه توو زندگیش که بهش ایمان داره و زندگیش رو وقفش کرده ...

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.

طراحي شده توسط سینانوری - میزبانی وِب توسط گــُزگـا