جستجو

طبیعت کلیسای شیطان است …

90e5dcad8e0718652c395f644b45a50b_123635771_147

نگاهی به فیلم antichrist  (ضد مسیح ) اثر لارس فون تریر – بخش اول

برای صحبت در مورد فیلم ضد مسیح باید دست به دامان نقد مدرن شد که می گوید برداشت ما از یک اثر هنری لزوماً نباید همسو با مولف باشد.

هنگامی که در پایان فیلم مانند انسان های مسخ شده به تصاویر و روایت لارنس فون تریر فکر می کردم چیز عجیبی نظرم را جلب کرد. فون تریر فیلمش را به آندری تارکوفسکی تقدیم کرده است. این برایم فقط یک معنی داشت : تقدیم کردنی متفاوت با همه …این برایم مسلم بود که فون تریر به کنایه و برای مخالفت با تارکوفسکی به خاطر ستایش همیشگی  وی از عشق و ایثار و زندگی این تقدیم را انجام داده است.

لارس فون تریر فیلمساز عجیبی است. در عین حال که در تلاش هستی به خاطر افکار و تصاویر گاه منزجر کننده ای که از روابط انسانی نشان می دهد از او و فیلمهایش بگریزی اما در نهایت تسلیم اعجاز او می شوی و با نهایت اکراه می پذیری که وقتی او با اعتماد به نفس می گوید من بهترین فیلمساز دنیا هستم بیراه نمی گوید.

Antichrist ، ضد مسیح عجیب ترین و راز آمیزترین اثر فون تریر با یک مقدمه (پرولوگ) که به روش نمایش های یونان باستان نامگذاری شده است ، آغاز می شود. مقدمه ای که به شکل کلیپی اعجاز آمیز ساخته شده است و درونمایه ی فیلم را در همین پنج دقیقه به ما نشان می دهد. مقدمه زن ومردی را نشان می دهد که غافل از کودک خود مشغول معاشقه هستند و در این حین پسرشان از خواب بیدار می شود و پنجره را باز می کند تا به خرس عروسکیش برفی را که می بارد نشان دهد که به یکباره پایش از پنجره سر می خورد و به پایین پرت می شود و می میرد.همین مقدمه ی زیبا کافی که مارا میخکوب کند. در ادامه ی فیلم زن در اثر از دست دادن فرزندش دچار افسردگی حاد می شود و شوهرش به عنوان یک روانپزشک به کمک همسرش بر می آید. مذرد در همین راستا از همسرش می خواهد که برای او بازگو کند که از چه چیزی بیشتر می ترسد و او در جواب می گوید : جنگل سپس مرد به همسرش می گوید که خیال کند در یک جنگل سرسبز در حال راه رفتن است … فون تریر این صحنه خیال را با وهم به گونهای اعجاز انگیز به ما نشان می دهد صحنه ای که در ابتدا ما را به یاد تارکوفسکی می اندازد اما فون تریر سریع به ما می فهماند که از نظر طرز فکر کاملاً عکس تارکوفسکی است. زن در رویایش جنگل ادن به معنای بهشت را جلوی چشمانش می آورد و لحظه به لحظه احساسش را به همسرش می گوید. مرد از او می خواهد که وارد کلبه نشود و میان بوته ها در جایی که زن می ترسد دراز بکشد. بعد از این اتفاق آنها تصمیم می گیرند به جنگل ادن بروند و مرد به درمان همسرش ادامه دهد. در راه رفتن در جنگل مرد آهویی را می بیند ، سعی می کند به او نزدیک شود آهو بلند می شود و او می بیند که بچه ی آهو که مرده و کامل از آهو خارج نشده به آن آویزان است.

صحنه هایی اینچنین در فیلم چندین بار تکرار می شود مانند صحنه ایی که زن در میان جنگل نشسته که ناگهان جوجه ای از بالای درخت به پایین پرت می شود و سپس عقابی می آید و آن را می گیرد و شروع به خوردن آن میکند.

داستان در جایی اوج می گیرد که مرد پایان نامه ی همسرش را که درباره ی شیطان دانستن زن در قرون وسطی بود را پیدا می کند . هنگامی که از همسرش درباره ی آن سوال می کند او سع می کند که در این مورد صحبت نکند و می گوید : فراموشش کن . در همین حال مرد متوجه جواب کالبد شکافی فرزندشان می شود و در هنگام بررسی آن پی می برد که فرزندشان در پایش دچار عارضه ای بوده که تا امروز نمی دانسته است و وقتی دوباره به عکسش نگاه می کند متوجه می شود که او در تمامی عکس هایش ، کفهایش لنگه به لنگه است و همین باعث شده که به پایش آسیب برسد. یکی از صحنه های تاثیر گذار فیلم هنگامی است که مرد در جنگل شغالی را می بیند که مشغول وخوردن جنین است و رو به مرد می کند و می گوید هبوط آغاز می شود. زن که تعادل روانیش را از دست داده به هنگام معاشقه با همسرش به او حمله ور شده و به پایش آسیب می رساند و در تلاش است که او را از بین ببرد اما مرد جان سالم به در می برد و در پایان فیلم همسرش را خفه می کند.

فیلم مانند آغازش که با مقدمه شروع می شود با یک خاتمه (اپیلوگ ) به پایان می رسد و نشان می دهد که مرد در میان سبزه ها در حال حرکت است که به یک باره هزلران زن از پایین تپه به سمت او می روند.

فون تریر همانطور که در فیلم های قبلیش از جمله امواج شکسته نشان می دهد ، فیلمسازی ضد مذهب و ضد زن است.

زن با پرداختن به پایان نامه اش در موضوع آن غرق می شود و خودش را یک شیطان می بیند و از آن پس تعادل روانیش را از دست می دهد….

ادامه دارد

برچسب ها :

دیدگاه خود را بیان کنیدتصوير من

سینا نوری ... یه دیوونه ی سینما ... اول فیلمنامه نویس و ایده پرداز دوم فیلمساز ... از تموم هدف هایی که توی زندگیش داره سینما تنها هدفیه توو زندگیش که بهش ایمان داره و زندگیش رو وقفش کرده ...

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.

طراحي شده توسط سینانوری - میزبانی وِب توسط گــُزگـا