جستجو

جایگاه آندره بازن به قلم ژان رنوار

600full-andre-bazin

در روزگاری که پادشاهان پادشاه بودند و پای تهیدستان را می شستند و همین که از کنار مبتلایان به خنازیر می گذشتند شفایشان می بخشیدند ، شعرایی نیز بودند که بر باور این پادشاهان به بزرگی خویش مهر تایید می زدند. و اندک نبود مواقعی که آوازخوان از کسی که او برایش آواز می خواند برتر بود. جایگاه بازن در قبال سینما نیز چنین است. ولی این بخش داستان فقط در آینده تجلی می یابد . آنچه اکنون می گذرد فقط فراهم آوردن مواد است. تمدن چیزی نیست جز غربالی که نا اهلان از سوراخهایشان فرو می ریزند و اهلان باقی می مانند. به گمان من در زمان ویون (شاعر بزرگ فرانسوی ) شعرا در کناره ی رود سن گرد می آمدند. اینک آن شعرا کجایند ؟ نامشان چه بوده ؟ کسی نمی داند. اما ویون هنوز هست به همان عظمت زندگی.

فرزندان و نواده هایمان برای جستجو در بقایای روزگار کهن ، منبعی بسیار ارزشمند خواهند داشت.  آنان بازن را در کنار خود خواهند یافت. زیرا پادشاه روزگار ما ،یعنی سینما ، نیز شاعر خود را دارد. این انسان فروتن که آرام و رنجور به سوی مرگی زود هنگام ره می سپرد ، کسی بود که موهبت پادشاهی را به سینما بخشید ، درست همچون شاعران روزگار کهن که افسر شاهی بر سر پادشاهان می نهادند. وی نه تنها تاج افتخار بر سر سینما نهاد ، بلکه با زدودن پیرایه های دروغین و پر زرق و برقی که پیشرفتش را سد کرده بودند آن را مقامی والاتر بخشید. اینک سینما ، در سایه ی تلاش وی ، پادشاهی است سلامت و شادمان و عاری از رنجوری ، پادشاهی است شریف که نوادگانمان از دیدارش به وجد خواهند آمد ، و در همان حال شاعر آن را نیز باز خواهند شناخت. آندره بازن را باز خواهند شناخت و همچون خود من درخواهند یافت که دیگر بار آواز خوان از مصداق آوازش فراتر رفته است.

بی گمان بازن در سالهای آینده نفوذی عظیم خواهد یافت. نوشته های وی باقی خواهند ماند حتی اگر خود سینما باقی نماند. شاید نسل های آینده فقط از خلال نوشته های او دریابند که چیزی به نام سینما وجود داشته است. در آن روز انسانها تلاش می کنند پرده ای را در ذهن آورند با اسب هایی که به تاخت از آن می گذرند ، یا نمای درشت ستاره ای زیبا یا چشم قهرمانی که در حال مرگ فرو بسته می شود و هر کس این تصاویر را به شیوه ی خودش ترسیم خواهد کرد.

بنابراین تردیدی نیست که آینده از بازن تاثیر خواهد پذیرفت. ولی می خواهم بگویم از آن رو بازن را چنین ژرف دوست دارم که او بر همعصرانش نیز تاثیر گذاشته است.

بازن در ما این احساس را پدید آورد که کارمان شرافتمندانه و ارزشمند است ، همان گونه که قدیسان کهن ارزش انسان بودن را به بندگان فهماندند.

برچسب ها :

دیدگاه خود را بیان کنیدتصوير من

سینا نوری ... یه دیوونه ی سینما ... اول فیلمنامه نویس و ایده پرداز دوم فیلمساز ... از تموم هدف هایی که توی زندگیش داره سینما تنها هدفیه توو زندگیش که بهش ایمان داره و زندگیش رو وقفش کرده ...

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبگاه در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است.

طراحي شده توسط سینانوری - میزبانی وِب توسط گــُزگـا